Laser IPL P75C SkinTech — depilacja, fotoodmładzanie i terapia naczyniowa w jednym
Jedno z najczęściej zadawanych pytań przy zakupie pierwszego urządzenia świetlnego do salonu brzmi: „laser diodowy czy IPL?". Krótka odpowiedź jest taka, że to dwa różne narzędzia do dwóch różnych celów. Laser diodowy to specjalista od depilacji — szybki, pewny, bezbolesny. IPL (Intense Pulsed Light) to natomiast „szwajcarski scyzoryk" — jedna lampa, trzy filtry i cztery różne usługi w cenniku salonu: depilacja, fotoodmładzanie, zamykanie naczynek i redukcja trądziku. SkinTech IPL P75C za 12 990 zł brutto to klasyk segmentu salonowego — i jeśli zaczynasz przygodę z technologią świetlną, prawdopodobnie najtańsza droga, by zarobić cztery razy z jednego urządzenia.
- Technologia Multipulse — impuls dzielony na sub-impulsy, mniej bólu, mniejsze ryzyko oparzeń.
- Trzy wymienne filtry: 480 nm (trądzik, naczynka), 530 nm (fotoodmładzanie, przebarwienia), 640 nm (depilacja).
- Cena: 12 990 zł brutto — jedno z najtańszych wejść w technologię świetlną w salonie.
- Cztery niezależne usługi w cenniku z jednego sprzętu — IPL „pracuje na siebie" średnio 4× szybciej niż urządzenia wąsko wyspecjalizowane.
- Średnia cena zabiegu w salonie: 150–300 zł, pakiet 6 zabiegów depilacji: 800–1 500 zł.
- Czas zwrotu inwestycji: 2–3 miesiące przy realnym obłożeniu.
- W cenie: bezpłatne szkolenie z kwalifikacji i protokołów, 12 miesięcy gwarancji.
Czym jest IPL i czym różni się od lasera?
Laser to wąskie, monochromatyczne światło o jednej długości fali — np. 808 nm w diodowym, 1064 nm w Nd:YAG. Cała energia trafia w jeden, ściśle określony cel: melaninę w mieszku włosowym, pigment tatuażu albo wodę w głębszej warstwie skóry.
IPL (Intense Pulsed Light) to natomiast światło szerokopasmowe — lampa ksenonowa emituje całe pasmo od ok. 400 do 1200 nm, a operator wybiera, jakie długości fal przepuści, zakładając odpowiedni filtr. To kluczowa różnica techniczna i biznesowa:
- Laser = jedno zastosowanie, mistrzowsko opanowane.
- IPL = kilka zastosowań, każde dobre (choć żadne nie tak idealne jak dedykowany laser).
Dla salonu, który chce mieć szeroką ofertę, IPL jest często optymalnym pierwszym wyborem — szczególnie gdy budżet jeszcze nie pozwala na osobny laser diodowy, naczyniowy i ND-YAG. Salon, który ma już diodowy do depilacji, IPL kupuje po to, by uruchomić fotoodmładzanie i naczynka — nowe usługi z tej samej infrastruktury technologicznej.
Czym jest Multipulse i dlaczego to ma znaczenie
Pierwsza generacja IPL miała poważną wadę: jednoimpulsowy „błysk" dostarczał całą energię w 1–10 milisekund, co grzało skórę na powierzchni i zwiększało ryzyko oparzenia (a klient czuł silne ukłucie). Stąd reputacja „IPL boli i piecze" — która krąży do dziś, choć nowoczesne urządzenia z tym problemem dawno się uporały.
Multipulse w P75C dzieli pojedynczy impuls na 2–4 sub-impulsy z mikroprzerwami. W praktyce wygląda to tak: zamiast jednego dużego błysku otrzymujesz sekwencję mniejszych, między którymi naskórek zdąży oddać ciepło. Cel zabiegu (mieszek włosowy, naczynko, kępka melaniny) pozostaje rozgrzany, bo nie zdąży się schłodzić tak szybko jak naskórek — ale skóra na powierzchni grzeje się znacznie mniej.
Efekt praktyczny: zabieg jest znośny bez znieczulenia, bezpieczny dla fototypów do IV, można odważniej dobierać energię. To nie jest tylko marketingowa nazwa — to mechanizm fizyczny, który decyduje o jakości IPL w 2026 roku.
Trzy filtry, cztery usługi — jak działa P75C w praktyce
P75C ma trzy wymienne filtry barwne (zakłada się je na głowicę w kilka sekund). Każdy odcina niskie długości fal poniżej swojego progu, propuszczając wyższe pasmo:
Filtr 480 nm — trądzik i naczynka
Krótkie fale, pochłaniane głównie przez hemoglobinę w drobnych naczyniach krwionośnych i przez porfirynę produkowaną przez bakterię Cutibacterium acnes (dawniej P. acnes) odpowiedzialną za trądzik. Zastosowania:
- Aktywny trądzik zapalny — IPL zabija bakterię i wycisza zmiany w 3–6 zabiegach.
- Naczynka rumieniowe na twarzy (głównie policzki, skrzydełka nosa).
- Pajączki na nogach (cienkie, powierzchniowe — grubsze trafiają do lasera Nd:YAG).
To często najbardziej dochodowy filtr w salonie — klientki z trądzikiem zostają na seriach 6–8 zabiegów, średnia wartość pakietu: 1 000–1 800 zł.
Filtr 530 nm — fotoodmładzanie i przebarwienia
Średnie pasmo — najlepsze do redukcji powierzchownych przebarwień (plamy soneczne, posunki słońca, melasma w stadium niezaawansowanym) i ogólnego fotoodmładzania. Po serii 4–6 zabiegów cera staje się równiejsza, drobne przebarwienia wyraźnie blakną, a skóra produkuje więcej kolagenu (delikatne wygładzenie zmarszczek).
To zabieg, który dobrze się „pakietuje" — klientka, która przychodzi na depilację, łatwo dosprzedaje się na 1–2 zabiegi fotoodmładzania w roku jako rutyna pielęgnacyjna.
Filtr 640 nm — depilacja
Najwyższe pasmo, najgłębiej penetrujące skórę i najsilniej pochłaniane przez melaninę w mieszku włosowym. Filtr stosowany do trwałej redukcji owłosienia na wszystkich partiach ciała: pachy, łydki, bikini, twarz, plecy, klatka.
Skuteczność IPL w depilacji to ok. 70–85% redukcji włosów po serii 6–8 zabiegów (dla porównania: laser diodowy daje 85–95% w 4–6 zabiegach). Różnica realna, ale dla większości klientek IPL jest „wystarczająco dobry" — szczególnie że cena zabiegu jest podobna.
Dla jakich salonów P75C ma największy sens?
1. Salony bez urządzenia świetlnego — pierwsze wejście w technologię
Jeśli salon do tej pory robił głównie manicure, oczyszczanie i depilację woskiem, IPL jest najtańszą drogą, by jednym ruchem dodać do oferty cztery nowe zabiegi technologiczne. Klientki, które już ufają salonowi, naturalnie testują nowe usługi — wzrost średniej wartości koszyka po pół roku od wprowadzenia IPL: średnio +25–40%.
2. Salony z laserem diodowym — uzupełnienie o zabiegi nie-depilacyjne
Diodowy doskonale robi depilację, ale nie zamknie naczynka i nie wyciszy trądziku. IPL P75C jako „drugie urządzenie" świetlne otwiera te kierunki bez dublowania funkcji. Klientka, która chodzi co kilka miesięcy na depilację diodową, idealnie wpada w cykl fotoodmładzania IPL.
3. Salony mobilne / małe gabinety — kompaktowy rozmiar
P75C waży 25 kg i ma wymiary 54×53×42 cm — mieści się na blacie, można go przewieźć między gabinetami. To istotne dla małych studiów beauty, które dzielą jedną przestrzeń na 2–3 stanowiska.
4. Salony „na początek" — przed inwestycją w drogi laser diodowy
Wielu właścicieli salonów decyduje się na IPL jako pierwsze urządzenie świetlne, by sprawdzić, jak klientela reaguje na nową usługę. Po 6–12 miesiącach, kiedy IPL już się zwrócił i klientki regularnie kupują pakiety, salon dokupuje wyspecjalizowany laser diodowy (P93K za 34 990 zł lub P93R za 49 990 zł) — i przesuwa depilację na nowy sprzęt, zostawiając IPL do fotoodmładzania, naczynek i trądziku.
Parametry techniczne SkinTech IPL P75C
| Technologia | IPL Multipulse (intense pulsed light, sub-impulsy) |
|---|---|
| Filtry | 480 nm, 530 nm, 640 nm (wymienne) |
| Moc znamionowa | 500 W |
| Poziom energii | regulowany, 1–10 |
| Częstotliwość pracy | do 2 Hz |
| Łączna liczba strzałów na lampie | 300 000 |
| Zasilanie | AC 100–240 V, 50/60 Hz |
| Ekran sterujący | kolorowy dotykowy |
| Wymiary | 54 × 53 × 42 cm |
| Waga | 25 kg |
| Gwarancja | 12 miesięcy |
Pełne specyfikacje, programy fabryczne i widok głowic: katalog interaktywny — strona poświęcona IPL P75C. Trzy filtry barwne dołączone w komplecie, lampa o żywotności 300 000 strzałów = ok. 3–4 lata intensywnej pracy w salonie bez wymiany.
Ile zarabia IPL P75C w salonie? Realistyczny czas zwrotu
IPL ma jedną dużą przewagę nad sprzętem wyspecjalizowanym: wypełnia kalendarz w obie strony. W sezonie wiosennym i letnim klientki kupują głównie depilację (ciało odsłonięte, urlopy). Jesienią i zimą — fotoodmładzanie, redukcja przebarwień posłonecznych i terapia trądziku (jesienne pogorszenie skóry). Sprzęt nie stoi bezczynnie w żadnej części roku.
Średnie ceny IPL w polskich salonach (2026):
- Depilacja IPL — pacha lub bikini: 80–150 zł
- Depilacja IPL — łydki lub całe nogi: 150–300 zł
- Fotoodmładzanie twarz: 200–350 zł
- Zamykanie naczynek (twarz): 250–400 zł
- IPL na trądzik (twarz): 180–300 zł
- Pakiet 6 zabiegów (dowolny zabieg): zniżka 10–15%
Średnia wartość pojedynczego zabiegu IPL w salonie segmentu średniego: ok. 200 zł. Realne obłożenie sprzętu w salonie po 1–2 miesiącach pracy: 3–5 zabiegów dziennie (większość klientek wraca na pełne serie 6–8 wizyt w odstępach 4–6 tygodni).
Kalkulacja: 4 zabiegi × 200 zł × 22 dni = 17 600 zł miesięcznie obrotu. Po odliczeniu prądu, prowizji pracownika (zwykle 30–40%) i amortyzacji — zysk netto rzędu 9 000–11 000 zł/mc.
Inwestycja w P75C (12 990 zł) zwraca się w 2–3 miesiące pracy. W konserwatywnym scenariuszu (2 klientki/dzień, większa prowizja) — w 4–5 miesięcy. To jeden z najlepszych wskaźników ROI w branży urządzeń kosmetycznych w 2026 r.
Co dostajesz w cenie 12 990 zł brutto?
- Urządzenie SkinTech IPL P75C
- Głowica zabiegowa z lampą 300 000 strzałów
- 3 filtry barwne (480 nm, 530 nm, 640 nm) — dołączone w komplecie
- Okulary ochronne dla operatora i pacjenta
- Bezpłatne szkolenie z kwalifikacji pacjenta, dobierania filtrów i poziomów energii — prowadzi Daria Łuczak
- 12 miesięcy gwarancji z serwisem w 48 h
- Pakiet wzorów kart klienta z ankietą kwalifikacyjną (przeciwwskazania, RODO, test plastra)
- Wsparcie techniczne telefoniczne — pon.–sob. 9:00–18:00
Najczęstsze pytania
Czy IPL jest skuteczne na jasne włosy?
Jak każde urządzenie świetlne — gorzej. IPL (i wszystkie lasery oparte o pochłanianie melaniny) działa najlepiej na ciemne, grube włosy na jasnej skórze. Bardzo jasne, rude lub siwe włosy zawierają mało melaniny lub jej w ogóle nie zawierają — światło nie ma się o co „zaczepić". W takich przypadkach uczciwie kwalifikujemy klientkę negatywnie albo proponujemy alternatywę (np. elektroliza, której IPL/laser nie zastąpią).
Po jakim czasie widać efekty depilacji?
Pierwsze efekty (rzedsze włosy, wolniejszy odrost) — po 2–3 zabiegach. Pełen efekt protokołu — po serii 6–8 zabiegów wykonywanych co 4–6 tygodni (cykle wzrostu włosa). Po zakończeniu serii zaleca się 1 zabieg podtrzymujący raz na rok–dwa lata.
Czy zabieg IPL boli?
W nowoczesnych urządzeniach z Multipulse (jak P75C) — odczucie jest porównywalne do strzelenia gumką recepturką w skórę. Większość klientek opisuje zabieg jako „znośny bez znieczulenia". Próg bólu zależy od fototypu skóry, partii ciała (twarz mniej, bikini bardziej) i ustawionej energii. Operator dobiera energię tak, by zabieg był skuteczny, ale komfortowy.
Czy można robić IPL latem?
Można, ale z ostrożnością. Skóra opalona zawiera więcej melaniny w naskórku — to oznacza większe ryzyko oparzenia podczas zabiegu i większe ryzyko przebarwień po zabiegu (skóra po IPL musi być chroniona przed słońcem przez 2–4 tygodnie). W praktyce większość salonów planuje serie depilacji od września do maja, a w sezonie letnim robi raczej zabiegi punktowe (pacha, bikini) z dokładną informacją o ochronie.
Czym P75C różni się od „kombajnu" 3w1 OPT (P87)?
P87 to droższy wariant rozszerzony — w jednej obudowie ma IPL, laser Nd:YAG, technologię SHR i RF Bipolar (czyli 4 technologie w 1, nie tylko IPL z filtrami). Jeśli salon chce robić również usuwanie tatuaży, peeling węglowy i termolifting RF — P87 (24 990 zł brutto) ma sens. Jeśli chce się skupić na 4 zastosowaniach IPL — P75C jest pełnowartościowy i 2× tańszy.
Czy potrzebuję specjalnej gabinetowej przestrzeni?
Wystarczy standardowe stanowisko z kozetką i przestrzenią ~2 × 2 m. P75C (54×53×42 cm, 25 kg) stoi na blacie lub wózku obok kozetki. Wymagane standardowe gniazdko 230 V — bez instalacji siłowej. Zalecane zaciemnione okno lub żaluzja (nie konieczne, ale komfortowe dla operatora).
Co z certyfikatami i zgłoszeniem do sanepidu?
Urządzenia IPL kategorii salonowej (nie medycznej) nie wymagają zgłoszenia do sanepidu jako urządzenie medyczne — pracują w trybie kosmetycznym. Salon musi natomiast spełniać standardowe wymagania sanitarno-epidemiologiczne dla zakładu kosmetycznego (instrukcje stanowiskowe, książka kontroli, RODO klienta, ankieta kwalifikacyjna). Wzory ankiet i instrukcji dostarczamy z urządzeniem.
Chcesz zobaczyć IPL P75C w działaniu?
Umawiamy prezentacje sprzętu — stacjonarnie w naszej siedzibie w Łodzi (sprawdzisz zabieg na sobie, na każdym z trzech filtrów) lub online przez WhatsApp Video. Możemy też wysłać Ci szczegółowy protokół zabiegu i przykładowy cennik salonowy z marżą.
SKINTECH SP. Z O.O. • ul. Henryka Sienkiewicza 85/87 lok. 1, 90-057 Łódź • pon.–sob. 9:00–18:00